Anka Tez Merkezi
SPSS Analizi, Çeviri, İntihal Düşürme ve Redaksiyon Hizmetleri.

Tez Yazım Kılavuzuna Göre Düzenleme

Tez düzenleme ve biçimlendirme, zaman alıcı ve detaylı bir işlem olarak bilinmektedir. Bu işlem, enstitü kılavuzuna göre tez hazırlanması öğrencilerin Bitirme Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri ve Doktora Tezlerinde uyulması istenen düzen ve yazım kurallarıdır. Tez düzenleme fiyatları ortalama 2000-4000 TL arasındadır. Tezin sayfa sayısına bağlı olarak, tez formatlama işlemleri 1 ile 4 gün süre içerisinde yapılmaktadır.  

 Tez formatı düzenleme, tez yazım sürecinde istenen düzen ve yazım kurallarıdır. 

Tez Düzenleme Nedir?

Tez yazım kılavuzuna uygun olarak yapılan düzenleme işlemine tez düzenleme denilir. Üniversitelerde tez savunmasına girmeden, okulların tez yazım kılavuzlarına göre tez üzerine düzen ve yazım kuralları uygulanması gerekmektedir. Tez düzeltme çok detaylı bir çalışmadır. Akademik formatlama başlık sayfası, iç kapak, önsöz, özet, içindekiler, şekiller, tablolar, semboller, kısaltmalar, sayfa düzeni, yazı tipi, yazı puntosu, sayfa numaralandırılması, satır aralıkları, şekiller, tablolar, metin içinde atıflar ve kaynakça olmak üzere 10'larca konudan ibarettir. 

Tez Düzenlemesi, Tez Düzenltme, Tez Dizaynı, Tez Formatlaması, Yazım Kurallarına Göre Düzenlenmesi, Biçimsel Düzenleme İşlemleri, Biçim ve Şekil Düzenleme olarak da bilinmektedir.  

Tez Düzenlemenin Zorluğu

Maalesef her üniversitede kendine özgün düzen ve yazım kuralları uygulamaktadır. Hacettepe üniversitesinin tez yazım kılavuzu, Bilkent üniversitesinden tamamen farklıdır. İlginç bir şekilde, Hacettepe üniversitesi fen bilimlerinin yazım kılavuzu ile Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi enstitüsü farklıdır. 

Bu mesela öğrencilerin işi zorlaştırmıştır. Tez içerik düzenlemeni uygulamak için detaylı olarak tez yazım kılavuzunu okumak gerekir ve istenen işlemi listelemek lazım. Çıkan listeye göre düzenleme işlemi uygulanır.

Birçok öğrenci metin düzenlemesine hakım değildir ve o yüzden tez çalışması bittikten sonra günlerce tez formatlaması ile uğraşmak zorunda kalır. Biçim ve şekil düzenlemesi, zaman alıcı bir işlem olarak bilinir ve zaman sıkıntısı olan öğrenciler için tek yok yardım almaktır. Bu öğrenciler bazen tez biçimsel düzenleme işlemleri için haftalarca uğraşıyor.

Tez Yazım Kılavuzuna Göre Düzenleme Nasıl Olmalı?

Tez düzeltmesi kaç aşamadan oluşur. Önce Tez Yazım Kılavuzu detaylı okunmalıdır. Bazı okulların yazım kılavuzu 50-60 sayfa kadar olabiliyor ve bu kadar detaylı bir kılavuzun okunması bile çok zaman istiyor. Tez şablonu incelendikten sonra adım adım yazılanların düzeltilmesi gerekir. Ön sayfaların tamamı (İç ve Dış kapak, Önsöz, İçindekiler, Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Kısaltmalar) düzenlenmesi gerekir.

Başlık ve paragraflardan sonra sayfa düzeni kılavuza uygun hale getirilir. Detaylı olarak şekil ve tablolar numaralandırılmalı ve ayarlanması gerekir. Kaynakların doğru bir şekilde kullanılması, tez düzeltmesinde en zor kısım olarak bilinir. En son kaynakçanın kılavuza göre düzenlenir ve son kontrol yapılır. 

Tez yazım kılavuzuna göre düzeltmede en zor kısım kaynakça düzenlemesidir. Kaynakçaların sayısına bağlı olarak bu adım en uzun süre zaman alan işlemdir. Genellikle okullarda Apa formatına göre kaynakça düzenlemesi istenmektedir.

Tez Düzenleme Nasıl Yapıllır?

Genellikle proje dizaynı için Office Word ve ya LaTeX programları kullanılmaktadır. LaTeX programı, çok çeşitli yazı türleri hazırlamak için kullanılabilen bir programdır. LaTeX'in kullanımı Office Word programından daha zordur ve uzmanlık gerektirir. Office Word programı daha fazla kullanılır ve daha kolaydır. Tez düzenleme programı olarak güncel ve lisanslı Office Word ve LaTeX programları kullanmaktayız.

Tez Düzenleme Ücretleri

Tez Düzenleme Fiyatları (Güncel Mayıs 2024)

Tez düzenleme ücretleri tez veya bitirme projesinin sayfa sayısına bağlıdır. Bazı çalışmalar çok az emek ve zaman ile tez yazım kurallarına uygun hale gelir ama bazı çalışmalarda yapılacak çok şey vardır. Özellikle kaynakçanın durumu ve ne kadar yazım kılavuzuna uygun oluşu bu ücreti etkilemektedir. Ortalama olarak tez formatı düzeltme ücretleri 2000-4000 TL arasındadır. 

Detaylı olarak tezin enstitü formatına göre tez düzenleme ücretleri aşağıdaki tablo 1'de verilmiştir. Tez düzeltme süresi çalışmaya bağlı olarak 1-4 gün arasındadır. 

Tablo 1. Tezin enstitü formatına göre tez düzenleme ücretleri (Sayfa sayısına göre)

Enstitü Formatına Göre Tez Düzenleme Sayfa Ücreti Teslim Süresi
Tez sayfa sayısı 50 sayfadan az ise 20 TL 1 Gün
Tez sayfa sayısı 50 sayfa ile 100 sayfa arası ise 19 TL 2 Gün
Tez sayfa sayısı 100 sayfadan fazla ise 18 TL 3-4 Gün arası

Örnek olarak fiyatlandırma yapmak gerekirse, 80 sayfalık bir tez çalışmasının tez formatlama ücreti 1800 TL'dir. Böyle bir proje biçim ve şekil düzeltmesi 2 gün içinde teslim edilir. 

Anka Tez yıllardır Ankara'da tez düzenleme merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Biçim ve şekil düzenleme yaptırmak istiyorsanız, WhatsApp'ten mesaj atmanız yeterlidir. 

Senin yorumun

Son Yorumlar

Ali Yerlikaya

Yüksek lisans tezimi düzenlemekte çok fazla sorunlar yaşadım. Biçim ve şekil düzenlemesinin bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim. Çok kısa sürede tezimin yazım kurallarına göre düzenlenmesinde yardımcı oldular ve enstitüden onay aldım. Emeğinize sağlık, Anka Teze teşekkür ederim.

Yorum Yok

yakın zamanda Gönderilenler

Beslenme ve Diyetetik Tez Konuları

Bu yazılarda Beslenme ve  Diyetetik öğrencilerine yeni, uygun ve yapılabilir konular sunmaktadır. ...


Yorum yap  

Bankacılık Tez Konuları

Anka Tez Merkezi bu yazılarda saygıdeğer Bankacılık öğrencilerine yeni, uygun ve ...


Yorum yap  

Psikoloji Tez Konuları

Devamını Oku: Tez Yazım Kılavuzuna Göre Düzenleme Devamını Oku: Redaksiyon ve Metin ...


Yorum yap  
×