Anka Tez Merkezi
SPSS Analizi, Çeviri, İntihal Düşürme ve Redaksiyon Hizmetleri.

Tez Yazım Kılavuzuna Göre Düzenleme

Tez yazım kılavuzuna göre düzenleme ve biçimlendirme, zaman alıcı ve detaylı bir işlem olarak bilinmektedir. Bu işlem, Enstitü kılavuzuna göre tez hazırlanması öğrencilerin Bitirme Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri ve Doktora Tezlerinde uyulması istenen düzen ve yazım kurallarıdır. Tez düzenleme fiyatları ortalama 1000-3000 TL arasındadır. Tezin sayfa sayısına bağlı olarak, tez düzeltme süresi 1 ila 4 gün içerisinde olmaktadır.  

 Tez formatı düzenleme, tez yazım sürecinde istenen düzen ve yazım kurallarıdır. 

Tez Düzenleme Nedir?

Tez yazım kılavuzuna uygun olarak yapılan düzenleme işlemine tez düzenleme denilir. Üniversitelerde tez savunmasına girmeden, okulların tez yazım kılavuzlarına göre tez üzerine düzen ve yazım kuralları uygulanması gerekmektedir. Tez düzenleme çok detaylı bir çalışmadır. Akademik düzenleme başlık sayfası, iç kapak, önsöz, özet, içindekiler, şekiller, tablolar, semboller, kısaltmalar, sayfa düzeni, yazı tipi, yazı puntosu, sayfa numaralandırılması, satır aralıkları, şekiller, tablolar, metin içinde atıflar ve kaynakça olmak üzere 10'larca konudan ibarettir. 

Tez düzenlemesi, Tez Dizaynı, Tez Formatlaması, Yazım Kurallarına Göre Düzenlenmesi, Biçimsel Düzenleme İşlemleri, Biçim ve Şekil Düzenleme olarak da bilinmektedir.  

Tez Düzenlemenin Zorluğu

Maalesef her üniversitede kendine özgün düzen ve yazım kuralları uygulamaktadır. Hacettepe üniversitesinin tez yazım kılavuzu, Bilkent üniversitesinden tamamen farklıdır. İlginç bir şekilde, Hacettepe üniversitesi fen bilimlerinin yazım kılavuzu ile Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi enstitüsü farklıdır. 

Bu mesela öğrencilerin işi zorlaştırmıştır. Tez içerik düzenlemeni uygulamak için detaylı olarak tez yazım kılavuzunu okumak gerekir ve istenen işlemi listelemek lazım. Çıkan listeye göre düzenleme işlemi uygulanır. 

Birçok öğrenci metin düzenlemesine hakım değildir ve o yüzden tez çalışması bittikten sonra günlerce tez formatlaması ile uğraşmak zorunda kalır. Biçim ve şekil düzenlemesi, zaman alıcı bir işlem olarak bilinir ve zaman sıkıntısı olan öğrenciler için tek yok yardım almaktır. Bu öğrenciler bazen tez düzeltme için haftalarca uğraşıyor.

Tez Yazım Kılavuzuna Göre Düzenleme Nasıl Olmalı?

Tez düzeltmesi kaç aşamadan oluşur. Önce Enstitü Yazım Kılavuzu detaylı okunmalıdır. Bazı okulların yazım kılavuzu 50-60 sayfa kadar olabiliyor. Ön sayfaların tamamı (İç ve Dış kapak, Önsöz, İçindekiler, Tablolar Listesi, Şekiller Listesi ve Kısaltmalar) düzenlenmesi gerekir.

Başlık ve paragraflardan sonra sayfa düzeni kılavuza uygun hale getirilir. Detaylı olarak şekil ve tablolar numaralandırılmalı ve ayarlanması gerekir. Kaynakların doğru bir şekilde kullanılması, tez düzeltmesinde en zor kısım olarak bilinir. En son kaynakçanın kılavuza göre düzenlenir ve son kontrol yapılır. 

 

Tez Düzenleme Nasıl Yapıllır?

Genellikle proje dizaynı için Office Word ve ya LaTeX programları kullanılmaktadır. LaTeX programı, çok çeşitli yazı türleri hazırlamak için kullanılabilen bir programdır. LaTeX'in kullanımı Office Word programından daha zordur ve uzmanlık gerektirir. Office Word programı daha fazla kullanılır ve daha kolaydır. Tez düzenleme programı olarak güncel ve lisanslı Office Word ve LaTeX programları kullanmaktayız.

Tez Düzenleme Ücretleri

Tez Yazım Kılavuzuna Göre Düzenleme Fiyatları (Güncel Eylül 2023)

Tez düzenleme ücretleri tez veya bitirme projesinin sayfa sayısına bağlıdır. Bazı çalışmalar çok az emek ve zaman ile tez yazım kurallarına uygun hale gelir ama bazı çalışmalarda yapılacak çok şey vardır. Özellikle kaynakçanın durumu ve ne kadar yazım kılavuzuna uygun oluşu bu ücreti etkilemektedir. Ortalama olarak tez formatı düzenleme ücretleri 1000-3000 TL arasındadır. 

Detaylı olarak tezin enstitü formatına göre tez düzenleme ücretleri aşağıdaki tablo 1'de verilmiştir. Tez düzeltme süresi çalışmaya bağlı olarak 1-4 gün arasındadır. 

Tablo 1. Tezin enstitü formatına göre tez düzenleme ücretleri (Sayfa sayısına göre)

Enstitü Formatına Göre Tez Düzenleme Sayfa Ücreti Teslim Süresi
Tez sayfa sayısı 50 sayfadan az ise 12 TL 1 Gün
Tez sayfa sayısı 50 sayfa ile 100 sayfa arası ise 11 TL 2 Gün
Tez sayfa sayısı 100 sayfadan fazla ise 10 TL 3-4 Gün arası

Örnek olarak fiyatlandırma yapmak gerekirse, 100 sayfalık bir tez çalışmasının tez formatlama ücreti 1100 TL'dir. Böyle bir biçim ve şekil düzenlemesi 2 gün içinde teslim edilir. 

Anka Tez yıllardır Ankara'da tez düzenleme merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Biçim ve şekil düzenleme yaptırmak istiyorsanız, WhatsApp'ten mesaj atmanız yeterlidir. 

Senin yorumun

Son Yorumlar

Ali Yerlikaya

Yüksek lisans tezimi düzenlemekte çok fazla sorunlar yaşadım. Biçim ve şekil düzenlemesinin bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim. Çok kısa sürede tezimin yazım kurallarına göre düzenlenmesinde yardımcı oldular ve enstitüden onay aldım. Emeğinize sağlık, Anka Teze teşekkür ederim.

Yorum Yok

yakın zamanda Gönderilenler

Beslenme ve Diyetetik Tez Konuları

Bu yazılarda Beslenme ve  Diyetetik öğrencilerine yeni, uygun ve yapılabilir konular sunmaktadır. ...


Yorum yap  

Bankacılık Tez Konuları

Anka Tez Merkezi bu yazılarda saygıdeğer Bankacılık öğrencilerine yeni, uygun ve ...


Yorum yap  

Psikoloji Tez Konuları

  Anka Tez Merkezi bu yazılarda saygıdeğer öğrencilere ve araştırmacılara yeni, uygun ...


Yorum yap  
×