Anka Tez Merkezi
SPSS Analizi, Çeviri, İntihal Düşürme ve Redaksiyon Hizmetleri.

Redaksiyon Nedir? Metin Düzenleme Nasıl Yapılır?

Redaksiyon birçok akademik çalışma için gereken bir adımdır. Bu yazıda redaksiyonun tanımı açıklanacaktır. Sitemiz tarafından yıllardır Redaksiyon Hizmetleri verilmektedir. Anka tez olarak yıllardır Akademik Redaksiyon konusunda faaliyet göstermekteyiz.  Redaksiyon işlemi, Düzeltme Okuması, Son Okuma, Editing ve Proofreading işlemleri olarak da bilinir.

 Akademik redaksiyon; yazılı eserlerin yazım, dil bilgisi ve noktalama hatalarını işaretleyip düzeltmedir. Bu işlem, hatalı yazıların basılmasını önlemek için yapılır.

Redaksiyon Nedir?

Akademik redaksiyon kelimesi,Türk Dil Kurumu tarafından “Yazılmış bir metin üzerinde gereken düzeltmeleri yaparak yazıyı yayına hazır duruma getirme” olarak tanımlanmıştır. Bu işlemin amacı, cümle yapısını düzeltmek, yazım hatalarını ve metinle ilgili diğer sorunları ortadan kaldırmaktır.

Redaksiyon, yazım ve imla kurallarına uygun olup/olmadığının kontrol edilmesi; metnin dil bilgisinin kontrol edilerek gözden geçirilmesi; ve anlam bütünlüğünü ve anlam bozukluğunun tespit edilmesi ve değişikliklerin yapılması yoluyla düzeltilmesi olarak açıklanabilir.

Redaksiyon da Neler Yapılır?

Akademik redaksiyon, herhangi bir içeriği gözden geçirmek ve yayınlamadan önce hızlı ve özlü bir şekilde incelemek ve kontrol etme anlamına gelir. Aslında, Akademik redaksiyon okuma yazma sürecindeki en önemli adımlardan biridir.

Redaksiyonda metin detaylı okunur ve yazılan tez veya makale basıma hazır hale gelir. 

Türkiye'de, öğrenciler ve araştırmacılar redaksiyon ücreti ve kalitesi konularına daha ilgi gösterir.

Örnek bir Redaksiyon İşlemi

Anka Tez olarak yıllardır redaksiyon çalışmaları yapıyoruz. Bağlantıda yaptığımız bir essay çalışmasının kontrolünü indirebilirsiniz. 

        Örnek bir Redaksiyon İşlemi

 

Redaksiyon ve Editing Arasındaki Fark

Redaksiyon aslında Editing (düzeltme) sürecinin bir parçasıdır, o yüzden editing redaksiyona göre çok daha fazla detayı içerir. Genelde bu iki terim birbiriyle karıştırılır ve hangisi ne anlama geldiği bilinmez. Aşağıdaki tabloda iki terim arasındaki farklar anlatılmıştır. 

Redaksiyon 

Editing  

Metindeki hata azalır. Metnin genel kalitesi artar.
Yüzeysel ve genel sorunları çözer. Yazının temel özellikleriyle ilgilenir.
Sabit ve uluslararası bir tanımı vardır. Metine bağlı olarak çeşitli tanımları vardır.
Kelime sayısı azalmaz. Kelime sayısı azalabilir.
Redaksiyon daha az zaman gerektirir. Editing daha fazla zaman gerektirir.

َAkademik Redaksiyon Fiyatları

Redaksiyon işlemi fiyatları çalışmadan çalışmaya değişmektedir. Bazı çalışmalar için daha az zaman harcanır. Bazı çalışmalar özellikle tıp meinler için çok daha fazla zaman ayırmak zorunludur. Redaksiyon ücretlendirmesinde en önemli etken karakter sayısıdır. Akademik redaksiyon için 1000 kr üzerinden fiyat verilir. Ama fikir vermesi bakımından, akademik redaksiyon ücreti bin karakter başına 50 TL arasıdır.

 Akademik redaksiyon hizmetlerimizden yararlanmak için bize mesaj atabilirsiniz.  

Akademik redaksiyon, bilimsel makalelerin yayına hazırlanmasındaki en önemli son adımlardan biridir. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde bilimsel metinlerin (tez ve makale) düzeltilmesi ihtiyacı nedeniyle redaksiyon hizmeti verilir. Anka Tez Merkezi yıllardır redaksiyon hizmetleri vermektedir. Bu konuda yardım istiyorsanız Talep Formunu doldurmanız yeterlidir. 

 

 

 Senin yorumun

Son Yorumlar

Yorum Yok

yakın zamanda Gönderilenler

İntihal Oranı Nasıl Hesaplanır?

İntihal oranı hesaplama her bir akademik çalışmada öneli bir konudur. İntihal oranı ...


Yorum yap

İntihal Oranı Düşürme

İntihal oranı düşürme nasıl yapılır? İntihal nasıl düzeltilir? Turnitin benzerlik ...


Yorum yap 20 

İntihal Raporu Ücreti Ne Kadar?

İntihal raporu ücretleri, Mayıs 2024 itibariyle 100-350 TL arasındadır. Tez çalışmaları ...


Yorum yap
×