Anka Tez Merkezi
Tez Danışmanlığı, Tez Hazırlama ve Analiz Hizmetleri.

TEZ İÇERIĞINDE NELER OLMALI

Bu makalede, lisans ve yüksek lisans dereceleri için yazılı bir tezin ana unsurları açıklanmaktadır. Burada açıklanan düzenleme ilkeleri en açık şekilde ampirik tezlerle ilgili olsa da, tavsiyelerin çoğu da teorik çalışmalarla ilgilidir. Lütfen, resmi kurulların gereklilikleri, farklı bölümlerin arasında değişiklikleri ve kendi alanınız için geçerli kurallara uyduğunuzdan emin olun.
Özet ve önsöz
Çoğu okuyucu önce özete döner. Okuyucunun ilgisini çekmek için bir fırsat olarak kullanın. Özet, çalışmasındaki ana noktaları, özellikle de tez ifadesini, yöntemleri, bulguları ve sonucu vurgulanmalıdır. Ancak, özetin çalışmanızın her yönünü kapsamına gerek yoktur. Asıl amaç, okuyucuya tezin ne hakkında olduğu iyi bir fikir vermektir.
Özet, sona doğru tamamlanmalı; Projenizi bir bütün olarak gözden geçebiliyorsanız, yine de sürekli taslak üzerinde çalışmak iyi bir fikirdir. İyi bir özet yazmak zor olabilir, çünkü çalışmanızın yalnızca en önemli noktalarını içermelidir. Ancak bu nedenle özetiniz üzerinde çalışmak bu kadar yararlı olabilir - bu da yazı projenizin temel öğelerini tanımlamaya zorlar.

“ Özet, çalışmasındaki ana noktaları, özellikle de tez ifadesini, yöntemleri, bulguları ve sonucu vurgulanmalıdır ”

Önsözler için genellikle resmi bir gereklilik yoktur, ancak denetçilerine, muhbirlerinize ve size yardım ve destek veren diğerlerine teşekkür etmek yaygın bir uygulamadır. Herhangi bir hibe veya araştırma konutu aldıysanız, bunları onaylamanız gerekir.
Not: Daha kısa ödevler özet ve önsöz gerekmez.

İyi tez içermelidir:
1. Başlık sayfası: tezin başlığını eksiksiz olarak verir, adayın isimlerini ve derecelerini, “bu tez, üniversite unvanı derecesi, bölüm ve teslim yılı”
2. Özet - Özet yaklaşık 300 kelime olmalı, tezin uygun başlıklarını, amaçlarını, kapsamını ve sonucunu özetlemelidir.
3. İçindekiler
4. Teşekkürler
5. Ana Metin
6.Kaynaklar
7. Ekler
Lisans tezi formatı benzerdir, ancak başlık sayfasını, Mühendislik ve Matematik Bilimleri Fakültesi İcra Dekanına gönderilen adayın yazdığı bir mektuptan sonra, 'bu tezi tamamlama şartı yerine getirilirken Lisans Derecesi ve adayın kendi çalışmalarını temsil ettiğini onaylar.
Tez çalışması yukarıda sayılan Ana Metinlerden oluşmaktadır. Ana Metni yakınlaştırarak, şöyle bir şey görmeliyiz:
(a) Bölüm 1: Giriş
(b) Bölüm 2: Edebiyatın Gözden Geçirilmesi
(c) Bölüm 3: Gereç ve Yöntem
(d) Bölüm 4 ila n: Deneysel Bölümler
(e) Bölüm (n + 1): Genel Tartışma veya Sonuçlar
Yukarıdaki bölümdeki yapının gerekçesi, bir tezin bir hikayeyi açıkça ve ikna edici bir şekilde anlatması gerektiğidir.
yapının bileşenleri, bir zincirdeki bağlantıların bütünlük ve sağlamlık kazanmasıyla aynı şekilde tezde mantıksal bir devamlılık sağlar. mantıkta bir akış olmalı.
Mantıktaki muhakeme veya boşluktaki herhangi bir kusur, eğer bu yapıya kesinlikle uyulursa kolayca farkedilir. Böylece, tezin yapısı mantıksal ve bilimsel titizlik uygulamak ve okumayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Yapıyı takip edin ve hikayenizi doğru sırada anladığınızdan emin olabilirsiniz. tezin yapısı mantık tarafından yönetilir ve konuya göre değişmez. madde konuya göre değişir ve niteliği, öğrencinin sergilediği temel teknik bilgi ve ustalıkla belirlenir. Stilin iki bileşeni vardır: dil ve düzen ki iki konu da sonraki bölümlerde anlatacak.

#Akademik_Danışmanlık, #Tez_Danışmanlık, #Tez_Hazırlama, #Tez_Merkezi, #Danışmanlık, #Tez_Yazım, #Tez_Yazdır, #Tez, #Doktora_Tez_Danışmanlığı, #YüksekLisans_Tez_Hazırlama, #YüksekLisans_Tez_Danışmanlığı, #Lisans_Tez_Danışmanlığı, #ÖnLisans_Tez_Danışmanlığı, #Literatür_Araştırması, #Literatür_Hazırlama, #Literatür_Taraması, #Alanyazın_Hazırlama, #Alanyazın_Araştırması, #Alanyazın_Taraması, #Tez_Hazırlama, #İntihal_Oranı_Tespiti, #İntihal_Oranı_Düşürüme, #Anket_Analizi, #SPSS_Analizi ve #Eviews_Analizi gibi hizmetler almak istiyorsanız “Talep Formunu” doldurup bize iletmeniz takdirde Anka Tez Merkezi tarafından, size 10 dakika içerisinde dönüş yapılacaktır.Senin yorumun

Son Yorumlar

Yorum Yok

yakın zamanda Gönderilenler

İntihal Oranı Nasıl Hesaplanır?

İntihal oranı her bir akademik çalışmada öneli bir konudur. Normalde intihal veya benzerlik ...


Yorum yap

İntihal Oranı Düşürme

İNTİHAL ORANI NEDİR? İntihal, başkalarına ait olan eserlerden belli bölümleri alıp ...


Yorum yap 12 

İntihal Raporu Ücreti Ne Kadar?

Devamını Oku: İNTİHAL ORANI RAPORLAMA(KONTROLÜ) Makale veya tezinizi göndermeden ...


Yorum yap
×