Anka Tez Merkezi
Tez Danışmanlığı, Tez Hazırlama ve Analiz Hizmetleri.

TEZ İÇERİĞİ: GİRİŞ

1. Giriş

Girişinizin iki ana amacı var:

1) Tezinizin ana konularına genel bir bakış yapmak.

2) Okuyucunun ilgisini uyandırmak.

Yazınız bittiğinde, sonuç kısmıyla iyi bir şekilde bağlantı kurmasını sağlamak için girişi son kez yeniden yapmanız önerilir.

İpucu: Güzel, stilistik bir dokunuş için, sonuçtaki giriş bölümündeki bir temayı tekrar kullanabilirsiniz. Örneğin, girişinizde bir şekilde belirli bir senaryo sunabilir ve daha sonra farklı, daha zengin veya zıt bir bakış açısıyla sonuçlarına dönebilirsiniz.

Giriş şunları içermelidir:

Seçtiğiniz tema için arka plan araştırma sorunuzun veya tez bildiriminin tartışılması tezinin kalanının şematik bir taslağı aşağıdaki bölümlerde bu unsurların her biri sırayla tartışılmaktadır.

1.1 Arka Plan

Arka Plan, teziniz için genel tonu belirler. İyi bir izlenim bırakmalı ve okuyucunun temanın neden önemli olduğu ve yaklaşımıyla ilgili olduğuna ikna edilmelidir. Buna rağmen, gerekenden daha uzun olmamalıdır.

İlgili bir arka plan olarak kabul edilen, alanınıza ve geleneklerine bağlıdır. Temel bilgiler, doğada tarihsel olabilir veya önceki araştırmalara veya pratik düşüncelere atıfta bulunabilir. Ayrıca belirli bir metin, düşünür veya soruna odaklı olabilirsiniz.

Akademik yazı genellikle kendinizle (veya bazı hayali rakiplerle) tartışmak anlamına gelir. Tartışmamızı açmak için birkaç seçenek vardır. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

Bir vaka çalışması veya bir örnek özel araştırma türüne olan ihtiyacı göstermek için ilgili araştırma / literatürü gözden geçirin.

Bir uygulayıcı olarak deneyimlerini yansıtmak disiplininde yaygınsa, bunları sunma yeri budur. Tezin geri kalanında, özellikle sistematik olarak toplanmamışsa, bu tür bilgilerden kaçınılmalıdır.

İpucu: Ana metne başlamadan önce arka planınıza ve açılış konuşmanıza fazla zaman harcamayın.

1.2 Tezin kapsamını tanımlama

Araştırmacının ilk görevlerinden biri, çalışmanın kapsamını, yani alanını ve dahil edilecek bilgi miktarını tanımlamaktır. Tezin kapsamını daraltmak zaman alabilir. Paradoksal olarak, kapsamı ne kadar fazla kısıtlarsan o kadar ilginç hale gelir. Bunun nedeni, daha dar bir kapsamın sorunu netleştirmenize ve daha derinlemesine çalışmanıza izin vermesidir, oysa çok geniş araştırma soruları yalnızca yüzeysel bir tedaviye izin verir.

Araştırma sorusu daha fazla alt soruyla bir ana soru olarak veya test edilecek bir hipotez formunda formüle edilebilir.

Araştırma sorunuz, yazı ilerledikçe kılavuzunuz olacaktır. Bağımsız çalışıyorsanız, ilerledikçe değiştirmekte özgürsünüz.

Araştırma sorusu hazırladığını nereden biliyorsun? En önemlisi, bir araştırma sorusu cevaplanabilecek bir şeydir. Olmazsa, muhtemelen bir tema ya da alan bulmuşsundur, bir soru değil.

Bazı ipuçları:

Soru kelimeleri kullanın: nasıl, neden, hangi vs. Bazı sorular kapalı ve sadece somut / sınırlı cevapları getiriyor. “Ne…?” Sorusu “Nasıl?” Veya “Ne şekilde?” tartışmalara ve farklı yorumlara başlayacak.

“Neden” sorusu, bir fenomenin nedenlerini araştıracağınız anlamına gelir. Nedensellik çalışmak metodolojik olarak zordur.

Genel temanın tartışmalarına izin veren kısmen açık sorular sormaktan çekinmeyin, örneğin, “Ne şekilde…?”; “[Belirli bir fenomeni] nasıl anlayabiliriz?”

Araştırma sorunuzu genel bir soruya yoğunlaştırmaya çalışın

1.3 Anahat

Anahat, tezinizin ana noktalarına genel bir bakış sunar. Tezinizin yapısını netleştirir ve işiniz için doğru odağı bulmanıza yardımcı olur. Anahat, özellikle başlangıçta denetim oturumlarında da kullanılabilir. Tezinizi yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Anahtarınız üzerinde çalışmak daha sonra gerekli değişiklikleri anlamada iyi bir yol olabilir. İyi bir taslak, farklı parçaların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu gösterir ve okuyucu için faydalı bir kılavuzdur.

#Akademik_Danışmanlık, #Tez_Danışmanlık, #Tez_Hazırlama, #Tez_Merkezi, #Danışmanlık, #Tez_Yazım, #Tez_Yazdır, #Tez, #Doktora_Tez_Danışmanlığı, #YüksekLisans_Tez_Hazırlama, #YüksekLisans_Tez_Danışmanlığı, #Lisans_Tez_Danışmanlığı, #ÖnLisans_Tez_Danışmanlığı, #Literatür_Araştırması, #Literatür_Hazırlama, #Literatür_Taraması, #Alanyazın_Hazırlama, #Alanyazın_Araştırması, #Alanyazın_Taraması, #Tez_Hazırlama, #İntihal_Oranı_Tespiti, #İntihal_Oranı_Düşürüme, #Anket_Analizi, #SPSS_Analizi ve #Eviews_Analizi gibi hizmetler almak istiyorsanız “Talep Formunu” doldurup bize iletmeniz takdirde Anka Tez Merkezi tarafından, size 10 dakika içerisinde dönüş yapılacaktır.Senin yorumun

Son Yorumlar

Yorum Yok

yakın zamanda Gönderilenler

İntihal Oranı Nasıl Hesaplanır?

İntihal oranı her bir akademik çalışmada öneli bir konudur. Normalde intihal veya benzerlik ...


Yorum yap

İntihal Oranı Düşürme

İNTİHAL ORANI NEDİR? İntihal, başkalarına ait olan eserlerden belli bölümleri alıp ...


Yorum yap 12 

İntihal Raporu Ücreti Ne Kadar?

Devamını Oku: İNTİHAL ORANI RAPORLAMA(KONTROLÜ) Makale veya tezinizi göndermeden ...


Yorum yap
×