Anka Tez Merkezi
Tez Danışmanlığı, Tez Hazırlama ve Analiz Hizmetleri.

Okuyucuyu Aklınızda Bulundurun

Tüm iletişim iki tarafi var: mesajın göndereni ve mesajın alıcısı; yazılı iletişimde, yazar ve okuyucu. Okuyucuyu aklınızda bulundurursanız, başarılı bir şekilde iletişim kurma olasılığınız daha yüksektir.

“ Tüm iletişim iki tarafi var: mesajın göndereni ve mesajın alıcısı; yazılı iletişimde, yazar ve okuyucu. ”

Bu kavramı zihninizde düzeltmek için, aşina olmanız gereken elektrik mühendisliğinden iki analoji bılmelısınız:
1. maksimum güç aktarım teori: yük empedansı kaynak empedansının karmaşık eşleniği ise, gücün bir kaynaktan yüke aktarılması maksimumdur. gerçekleşecek maksimum güç aktarımı için kaynak ve yük empedanslarının eşleştirilmesi, yazıcının tekniğinin okuyucunun maksimum iletişimin gerçekleşmesi beklentisiyle eşleştirilmesine benzer.
2. Bir aktarım hattının sonundaki yansımalar, okuyucunun yazarın iletmek istediği şeye karıştığı gibidir; Bu karışıklık, okuyucunun ne beklediğini yazarın sağladığı ile eşleştirilerek en aza indirgenir.
Gopen ve Swan, bilimsel yöntemi yazıya dahil eden mükemmel bir makale yazmışlardır. okuyucuların ne zaman bir cümle okuduklarında karşılaşacakları konusunda kesin beklentileri olduğunu iddia ediyorlar. Eğer yazar bu beklentileri karşılıyorsa, iletişim kolayca gerçekleşir; Aksi takdirde karışıklık veya yanlış yorumlama sonuçlanır.

yazarın, okuyucunun beklentilerini karşılayacak şekilde yazmasını ister. Okur, yazarın ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalışırken, yazının özünü anlama çabalarını boşa harcama malıdır. Her ne kadar “iyi yazma için sabit bir algoritma olamaz” diye uyardılar da, burada belirtmeye değecek yedi genel jenerik kural verir:
1. Dilbilgisi konusunu en kısa zamanda fiiliyle takip edin.
2. Okuyucunun aklında vurgulamasını istediğiniz “yeni bilgiyi” ve önem pozisyonuna yerleştirin.
3. Hikayesi anlatılan kişiyi veya şeyi cümlenin başında konu pozisyonuna yerleştirin.
4. Daha önce olup bitenlerle bağlantı kurmak ve daha sonra ne olacağına dair bağlam sağlamak için, uygun “eski bilgileri” (daha önce tartışılan materyal) konu pozisyonuna yerleştirin.
5. Her cümlenin fiilindeki eylemini açıkça belirtin.
6. Yeni bir şey düşünmesini istemeden önce okuyucusuna içerik sağlayın.
7. Maddenin taşıdığı vurguyu, okuyucu tarafından yapının öngördüğü vurgu ile eşleştirin.
Özet olarak, ustalıkla cümleler kurarak okuyucunun beklentilerini eşleştirin. Okuyucuyu bilinenden bilinmeyene doğru yönlendirin. Okuyucuyu aklınızda bulundurun: bu genellikle sınav görevlisidir, ancak gelecek yıl projenize devam edecek olan fakir öğrenciyi unutmayın. Eğer teziniz yeterince net değilse, daha fazla ilerleme kaydetmeden, süreçte değerli zaman kaybetmeden çalışmanızı tekrarlaması için mahkum edilebilir. Tez yazmanızı kusursuz yapmak icin, Anka tez merkezine guvene bilirsiniz.
Düşün, planla, yaz, revize et!
Düşün, Plan yap sonra yaz ve en son revize et. Brass ın bilimsel yazım üzerine kısa ama çok faydalı kitabında dağınık yazıma dan kısa bir cümle bu dur: darmadağın, anlaşılmaz ve çekici olmayan bır cümleler kurma. yazmadan ve gözden geçirmeden önce düşün ve planla.

“ Düşün, plan yap sonra yaz ve en son revize et. ”

Yazma doğrusal bir süreç değil, döngüsel bir süreçtir. İlk olarak görünenler, görüş açısı ve birleşik bir bakış açısı ile son olarak yazılabilir. tezin açık bir şekilde ve inandırıcı bir şekilde anlatılması gerekir. yapının bileşenleri, bir zincirdeki bağlantıların bütünlük ve sağlamlık kazanmasıyla aynı şekilde tezde mantıksal bir devamlılık sağlar.

#Akademik_Danışmanlık, #Tez_Danışmanlık, #Tez_Hazırlama, #Tez_Merkezi, #Danışmanlık, #Tez_Yazım, #Tez_Yazdır, #Tez, #Doktora_Tez_Danışmanlığı, #YüksekLisans_Tez_Hazırlama, #YüksekLisans_Tez_Danışmanlığı, #Lisans_Tez_Danışmanlığı, #ÖnLisans_Tez_Danışmanlığı, #Literatür_Araştırması, #Literatür_Hazırlama, #Literatür_Taraması, #Alanyazın_Hazırlama, #Alanyazın_Araştırması, #Alanyazın_Taraması, #Tez_Hazırlama, #İntihal_Oranı_Tespiti, #İntihal_Oranı_Düşürüme, #Anket_Analizi, #SPSS_Analizi ve #Eviews_Analizi gibi hizmetler almak istiyorsanız “Talep Formunu” doldurup bize iletmeniz takdirde Anka Tez Merkezi tarafından, size 10 dakika içerisinde dönüş yapılacaktır.Senin yorumun

Son Yorumlar

Yorum Yok

yakın zamanda Gönderilenler

İntihal Oranı Nasıl Hesaplanır?

İntihal oranı her bir akademik çalışmada öneli bir konudur. Normalde intihal veya benzerlik ...


Yorum yap

İntihal Oranı Düşürme

İNTİHAL ORANI NEDİR? İntihal, başkalarına ait olan eserlerden belli bölümleri alıp ...


Yorum yap 12 

İntihal Raporu Ücreti Ne Kadar?

Devamını Oku: İNTİHAL ORANI RAPORLAMA(KONTROLÜ) Turnitin Raporu  Makale veya ...


Yorum yap
×