Anka Tez Merkezi
Tez Danışmanlığı, Tez Hazırlama ve Analiz Hizmetleri
AnkaTez
Tez Hizmetleri
Analiz Hizmetleri
Çeviri Hizmetleri
Blog

TEZ NEDIR VE NEDEN YAZILMALI?

Tez sürdürülmesi veya kanıtlanması gereken bir teklif dır. Yazdığınız her makalenin bir ana noktası, bir ana fikri veya merkezi bir mesajı olmalıdır. Makalenizde yaptığınız argümanlar bu ana fikri yansıtmalıdır. Bu ana fikir konusundaki konumunuzu belirleyen cümle, tez cümlesi dediğimiz şeydir. Bir tez cümlesi fikirlerinizi bir veya iki cümleye odaklar. Makalenizin konusunu sunmalı ve konuyla ilgili konumunuz hakkında bir yorum yapmalıdır. Tez beyanınız okuyucusuna makalenin ne hakkında olduğunu söylemeli ve ayrıca yazınızı yönlendirmeye ve tartışmasını odaklanmaya yardımcı olmalıdır.

 

“ Yazdığınız her makalenin bir ana noktası, bir ana fikri veya merkezi bir mesajı olmalıdır. ”

 

Yukarıdaki etimoloji den, bir tezin, mezun olmak isteyen bir aday tarafından sınav masasına yerleştirilen bir teklif olduğu sonucuna varılabilir. tezin en yaygın ve genellikle tek nedeni budur. Ancak tez yazmanın başka sebepleri de var. Tez, bir aday tarafından yapılan çalışmaların yazılı bir kaydıdır. Yazarın, ilgi alanındaki bilgi ve kabiliyetlerinin objektif bir kanıtıdır ve bu nedenle onları ölçmenin adil bir yoludur. Her ne kadar tez yazımı bir dereceye kadar yolda hoş olmayan bir zorunluluk olarak görünse de, yarattığı disiplin yaşam boyu yararları olabilir.

Her şeyden önce, bir tez iletişim kurma girişimidir. Bilim merakla başlar, deney ve analizle devam eder ve daha sonra daha büyük bilim insanları ve hatta halk ile paylaşılan bulgulara yol açar. Bu nedenle, tez sadece teknik çalışmanın bir kaydı değil aynı zamanda daha geniş bir kitle ile iletişim kurma çabasıdır. Bir tezi yapılandırmanın doğru bir yolu yoktur; bunun yerine yapı, içinde çalıştığınız disiplin, ortaya koyduğunuz sorular, kullandığınız metodoloji ve teorik çerçeveler ve ele almak istediğiniz konulardan etkilenecektir. Her şeyden önce, tezin konusu çok dikkatli seçilmelidir. Kapsamlı bir araştırmaya yol açacak bir soru ve nişinizdeki eğitim topluluğu için önemli olacak cevapları düşünmeniz gerekir. Uygulamada uygulanabilecek noktalarla açık ve büyüleyici bir tartışma sunmalısınız. Bu, yazma sürecinin en zor kısmıdır, bu yüzden hafife almamalısınız.

Merkezi tez ifadesi benzersiz olmak zorundadır. Tartışmayı ilgili akademik kaynaklarla açıkça destekleyeceksiniz, ancak bu okuduğunuz her şeyi tekrar edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Her bir kaynağa uygun şekilde referans verilmelidir ve tezdeki diğer tüm fikirler benzersiz olmalıdır. Büyük tez yazarlarını vasat olanlardan ayıran faktör, konuyu daha önce detaylandırılmayan ilginç bir bakış açısıyla çözebilmeleri.

Tez yazarken bir diğer önemli husus uygun zaman yönetimidir. Bu durumu daha önce yüzlerce kez görmüştük: öğrenciler her zaman etkileyici bir makale yazma kabiliyetlerine o kadar güveniyorlar ki, süreci geciktiriciler ve son teslim tarihi geldiğinde boğulmaya başlayacaklar. Elbette yapabiliriz, ancak tez yazma hizmetimizi kullanırken bile zamanınızı akıllıca yönetmek zorundasınız. Tezi tamamlamak için Anka tez merkezine yeterince zaman verirseniz, yazar tüm ayrıntılara odaklanmak için daha fazla özgürlüğe sahip olacaktır. Üstelik daha iyi bir fiyatla sorunsuz bir teze sahıp olacaksınız.

Ne zaman başlayacağına karar vermek bir şeydir, ancak ne zaman duracağınızı da bilmelisiniz. İyi bir tez yazmak, durumun doğru değerlendirilmesini içerir. Kendi son tarihinizi belirleyin ve bu zaman diliminde işin yapıldığından emin olun. İşlerin düzgün gitmediğini fark ederseniz ve daha önce tanımladığınız içeriği beğenmezseniz, başarılı bir sonuç için bir garanti olarak profesyonel tez yazma hizmetlerimizi almanın zamanı gelmiştir.

Bir tezi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ve sürecin ortasında sıkışıp kaldıysanız, Anka tez merkezın hizmetlerini işe almakla muhtemelen güvenebileceğiniz en iyi çözümdür. Çalışma alanındaki doktora derecesini almış bir yazar atayacağız; bu, konuyla nasıl başa çıkacağını bilen deneyimli ve yetenekli bir yazarla ilgilendiğiniz anlamına gelir. Yazarlarımız, iyi bir tezin neyle ilgili olduğunu bilir ve akademisyenlerin aradıklarını sunma becerisine sahiptir.

 143 Görüntüleme

Senin yorumun

Son Yorumlar

Yorum Yok

Yakın zamanda gönderilenler

İNTIHAL ORANI TESPIT VE DÜŞÜRME

İntihal, başkalarına ait olan eserlerden belli bölümleri alıp kendisine aitmiş gibi ...


 161 Yorum yap

TEZ YAPILANDIRMASI

Anka Tez Merkezi olarak bu bölümde, lisans ve yüksek lisans dereceleri için ...


 156 Yorum yap

ANKA TEZ MERKEZİ HİZMETLERİ: REDAKSİYON

Redaksiyon (Enstitü kılavuzuna göre tez hazırlanması) öğrencilerin bitirme tezleri, ...


 152 Yorum yap
×