Anka Tez Merkezi
Tez Danışmanlığı, Tez Hazırlama ve Analiz Hizmetleri
AnkaTez
Tez Hizmetleri
Analiz Hizmetleri
Çeviri Hizmetleri
Blog

SPSS YAZILIMININ KULLANIMI

Sosyal bilimler için istatistiksel paket olan SPSS, nicel veri işlemede yardımcı olabilecek bir uygulamadır. SPSS'den önce araştırmacılar elle veri setlerinde istatistiksel testler yapmak zorunda kalırdılar ve böylece çok zaman ve enerji kaybetmış olurdular. Ancak, SPSS bu işlemi otomatikleştiriyor. 

 

“ SPSS yalnızca istatistiksel testler yapmanıza izin vermekle kalmaz, SPSS'yi başka amaçlar için de kullanabilirsiniz. ”

 

Veri Toplanması ve Organizasyonu

SPSS genellikle araştırmacılar tarafından veri toplama aracı olarak kullanılır. SPSS'deki veri girişi ekranı, diğer elektronik tablo yazılımlarına çok benzer. Değişkenleri ve nicel verileri girebilir ve dosyayı bir veri dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca, farklı değişkenlere özellikler atayarak verilerinizi SPSS'de düzenleyebilirsiniz. Örneğin, bir değişkeni nominal değişken olarak atayabilirsiniz ve bu bilgiler SPSS'de saklanır. Veri dosyasına bir sonraki girişinizde haftalar, aylar veya hatta yıllar olabilecek, verilerinizin tam olarak nasıl düzenlendiğini görebilirsiniz.

Veri çıkışı

Veri toplanıp SPSS'deki veri sayfasına girildikten sonra, verilerden bir çıktı dosyası oluşturabilirsiniz. Örneğin, veri kümenizin normal şekilde dağıtılıp dağıtılmadığını belirlemek için verilerinizin frekans dağılımlarını oluşturabilirsiniz. Frekans dağılımı bir çıktı dosyasında görüntülenir. Öğeleri çıktı dosyasından dışa aktarabilir ve yazdığınız bir araştırma makalesine yerleştirebilirsiniz. Bu nedenle, bir tablo veya grafiği yeniden oluşturmak yerine tabloyu veya grafiği doğrudan SPSS'den veri çıkış dosyasından alabilirsiniz.

 

“ SPSS'den önce araştırmacılar elle veri setlerinde istatistiksel testler yapmak zorunda kalırdılar ve böylece çok zaman ve enerji kaybetmış olurdular.  ”

 

İstatistiksel Testler

SPSS için en belirgin kullanım, yazılımı istatistiksel testleri çalıştırmak için kullanmaktır. SPSS, yazılımda yerleşik olarak en yaygın kullanılan istatistiksel testlerin tümüne sahiptir. Bu nedenle, herhangi bir matematiksel denklemi elle yapmanız gerekmeyecektir. Bir istatistiksel test çalıştırdığınızda, ilgili tüm çıkışlar veri çıkış dosyasında görüntülenir. Ayrıca, gelişmiş istatistiksel dönüşümler yaparak verilerinizi de dönüştürebilirsiniz. Bu, normalde dağıtılmayan veriler için özellikle yararlıdır.

#Akademik_Danışmanlık, #Tez_Danışmanlık, #Tez_Hazırlama, #Tez_Merkezi, #Danışmanlık, #Tez_Yazım, #Tez_Yazdır, #Tez, #Doktora_Tez_Danışmanlığı, #YüksekLisans_Tez_Hazırlama, #YüksekLisans_Tez_Danışmanlığı, #Lisans_Tez_Danışmanlığı,  #ÖnLisans_Tez_Danışmanlığı, #Literatür_Araştırması, #Literatür_Hazırlama, #Literatür_Taraması, #Alanyazın_Hazırlama, #Alanyazın_Araştırması, #Alanyazın_Taraması, #Tez_Hazırlama, #İntihal_Oranı_Tespiti, #İntihal_Oranı_Düşürüme, #Anket_Analizi, #SPSS_Analizi  ve #Eviews_Analizi gibi hizmetler almak istiyorsanız “Talep Formunu” doldurup bize iletmeniz takdirde Anka Tez Merkezi tarafından,  size 10 dakika içerisinde dönüş yapılacaktır.124 Görüntüleme

Senin yorumun

Son Yorumlar

Yorum Yok

Yakın zamanda gönderilenler

RAPİDMİNER HAKKINDA

Veri madenciliğinin amacı ham veriden bilgi çıkarmak. Bunu yapmak için çeşitli ...


 158 Yorum yap

ANKA TEZ MERKEZİNDE, VERİ ANALİZİ DANIŞMANLIĞI

Öğrencilerin ve araştırmacıların en sık ihtiyaç duyduğu hizmetlerden biri veri analizi ...


 133 Yorum yap

SPSS YAZILIMI HAKKINDA

SPSS, istatistiksel analiz için kullanılan istatistiksel bir yazılımın adıdır. Özellikle ...


 129 Yorum yap
×